Tasarım Trendleri

Google’ın HTTPS Güncellemesi

Merhaba, bugün SSL sertifikası neden önemli ve gereklidir, Google HTTPS Güncellemesini neden yapmıştır detaylı olarak açıklayacağım.

Google’ın büyük bir değişim içinde; yaptıkları güncelleme ile chrome da ssl sertifikası olmayan siteler güvenli değil olarak işaretleniyor. Google güvenliğini artıracak bu çalışması ile siteler arasındaki farkı ortaya koyacak. Web siteniz için artık iki seçenek altında değerlendirilecek, güvenli – güvenli değil… Güvenilir site olması kullanıcıların rahat bir şekilde web sitesini kullanabilmesine olanak tanıyacaktır.

SSL Sertifikası Neden Önemlidir?

Web sitenizin başarısını da artıracak bu durumu dikkate almak gerekir.  Uzun zamandır konuşulan bu konu artık seo ssl olarak da isimlendirilmektedir. Çünkü google ssl olan yani HTTPS  güvenli web sitelerini arama sonuçlarında ön plana itmektedir. Güvenli olan sitelerde “S” ve kilit ikonu bulunmaktadır.

Güvenilir ve güvenilir olmayan web siteleri karşılaştırıldığında aralarında ciddi farklar vardır. Google ın yeni güncellemesi ziyaretçilerin kişisel verilerinin güvende olup olmadığını bildirmekle beraber bu bilgileri de korumaya çalışır. SSL in gerekliliğini incelerken bir çok pencereden bakmak gerekir. Neden SSL sertifikası kullanılmalıdır?

– 2012 de yayınlanan Penguin güncellemesinden itibaren Google, güvenliği ve kaliteyi artırmak için çaba gösteriyor. SSL sertifikasına sahip olan web siteleri arama motorlarında çok daha büyük önceliklere sahiptir.

– İnsanlar güvensiz olarak kabul edilen sitelerden alışveriş yapmaktan doğal olarak kaçınır. Sadece alışveriş siteleri değil, kurumsal siteler içinde geçerli bir durumdur aslında, eğer bir web sitesinin adres çubuğu satırında güvenli değil ibaresi varsa ziyaretçiler etkilenecektir. Özellikle e ticaret sitelerinin SSL sertifikası alması gerekir ve verilerin üçüncü kişilerle paylaşılmaması için gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır.

– SSL kullanmak kişisel verileri korur, siber suçluların verilerinize ulaşmalarını veya değiştirmesini zorlaştırır. Bu gibi sebeplerden dolayı web sitenize bir SSL sertifikası eklemeli, ziyaretçileriniz daha güvenli bir yol kullanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ziyaretçiler web sitelerinde daha rahat bir şekilde faydalanacaktır.

Bu güncellemelerin amacı, google’ın güvenli bir internet ortamı sunma isteği ve SSL şartı tamamen kullanıcı deneyimini geliştirme amaçlıdır. Güvenli bir web sitesine sahip olmak için artık SSL sahibi olmak zorunlu hale gelmiştir.

Google Neden HTTPS Güncellemesi Yapmaktadır?

Google birçok yazılım alanında güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemelerin nedeni sürekli yeni bilgiler ve yeni uygulamarın çıkmasıdır. Bu yenilikleri aktif olarak kullanabilmek için güncellemelerden faydalanmak gerekir. Google algoritmasının sürekli olarak güncellenmesi dorğu, net bilgiyi kullanıcıya sunmak hedefleri arasındadır. Bunun için birçok bot web sitelerini tarar ve indexlenen konulara, SSL sertifikası olup olmadığı incelenerek arama motoru sonuçlarını düzenler. Bu yüzden web sitesi sahipleri mümkün olduğunca güncellemelerden yararlanmalı, SSL sertifikası almalıdır. Aynı zamanda ziyaretçilerin güvenli bir şekilde web sitesini kullanabilmesi için gerekli güvenlik önlemlerini almalıdır. SSL sertifikası da hem güvenlik için gereklidir hem de siteye prestij kazandırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir